2015’de Taekwondo için Önemli Değişiklikler

Ana Sayfa » Ankara'dan Haberler » 2015’de Taekwondo için Önemli Değişiklikler
Paylaş
Tarih : 16 Ekim 2014 - 16:54

Dünya Taekwondo Federasyonu (WTF) Yönetim Kurulu, taekwondonun daha dinamik hale gelmesi için bazı kararlar aldı.
WTF Yönetim Kurulu Toplantısı Bhutan’ın başkenti Thimpu’da gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye’yi Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin temsil etti. Başkan Şahin, toplantıda taekwondonun gelişimi için bazı kararlar alındığını söyledi. Şahin, alınan kararların 2015 yılı itibariyle geçerliği olacağının altını çizerek, yeni kurallarla taekwondonun daha dinamik hale geleceğini ve görsel olarak daha fazla keyif vereceğini belirtti.

Başkan Şahin, “Taekwondo, dünya üzerinde her geçen gün popülerliğini arttıran bir spor. WTF Yönetim Kurulu olarak biz de, sporun gelişimi için neler yapabileceğimizi görüştük. Karşılaşmalara dinamizm katmak için daha önce artı 1 puan verilen vücuda dönerek yapılan vuruşlara bundan sonra artı 2 puan verilecek. Bu da sporcuların puan için daha çok mücadele göstereceği anlamına geliyor. Böyle olunca da görsel keyif daha artacak. Ayrıca, elektronik puanlamada ufak bazı hataların önüne geçmek için halen test edilen elektronik kask uygulaması da resmi olarak 2015 yılında kullanılmaya başlayacak” dedi.

taekwondo dinamizim kazanıyor

Metin Şahin, WTF’nin düzenleyeceği organizasyonlarda sporcuların eşleşmelerinde artık kura yerine Dünya Sıralamasındaki yerlerinin geçerli olacağını da kaydetti. Başkan Şahin, sporcuların müsabaka esnasında arkalarına dönerek kaçmalarına verilen Gam-jeom (kamçam) cezası yerine bu hareketin Kyong-go (köngo) olarak değerlendirileceğini ifade etti. Şahin, yeni kurallar çerçevesinde antrenörlerin maç esnasında disiplin suçu işlediklerinde sarı kart alabileceklerini ve müsabakalardan men cezasına çarptırılabileceklerini belirtti.

Başkan Şahin, Bhutan Prensi Jigyel Ugyen Wangchuck ile ikili temaslarda bulunurken, WTF Başkanı Chungwon Choue , Prens Wangchuck ‘a siyah kemer hediye etti. Toplantıya WTF Denetleme Kurulu üyesi olan Türkiye Tekvando Federasyonu Dış İlişkiler Sorumlusu Ali Sağırkaya da katıldı.

 

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Barış Taekwondo’dan Mükemmel Başarı

2 Ay Önce Ankara daMamak Semtinde Kurulan, Antrenörlüğünü Barış ÖZEL’in yaptıgı, Barış Özel Gençlik ve Spor Kulubü 7-10 Eylül 2014

Budokaido Cumhuriyet Kupası 17-19 Ekim 2014 Pursaklar

Wushu İl Spor Temsilciliğinin 2014 yılı faaliyet programında yer alan Budokaido A. Minik-Minik-Yıldız-Ümit (Bay-Bayan) Cumhuriyet Kupası 17-19

Wushu Cumhuriyet Kupası 23-24-25-26 Ekim Gölbaşı

Wushu İl Spor Temsilciliğinin 2014 yılı faaliyet programında yer alan Wushu Sanda & Qingda Minik-Minik Yıldız-Yıldız-Genç-Büyük (Bay-Bayan)

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI